Bløde Semlor (svenske fastelavnsboller) - Opskrift på de bedste Semlor
Gem til senere
Madplaner Opslagstavle

Bløde Semlor (svenske fastelavnsboller)

Bløde og luftige Semlor (svenske fastelavnsboller). En Semlor er en bolle som fyldes med mandelmasse og flødeskum, en ret perfekt kombination, hvis du spørger mig. Disse har jeg lavet dem kæmpe store, med en mere blød og luftig bolle fyldt med hjemmelavet mandelmasse, som er en hjemmelavet marcipan, flødeskum og flormelis. Semlor er så lækre og jeg drømmer tit om at tage til Stockholm og lave en Semlor-guide. Jeg har bagt Semlor fastelavnsboller før, bare i miniudgaven og med en anderledes bolle med chokolade indeni.

Jeg har haft en ret så travl weekend, med kagebagning til den helt store guldmedalje, så der er ikke blevet udgivet nogle opskrifter. Jeg går også en travl uge i møde i denne uge, da der på torsdag sker noget ret specielt, i hvert fald for mig og bloggen også. Det fortæller jeg meget mere om! Rigtig god dag!

Bløde og luftige Semlor (svenske fastelavnsboller)

Sødt bagværk til 6-8 personer
Forberedelse 1 t. 30 min.
Tilberedning 30 min.
I alt 2 t.

Ingredienser

Bløde Semlor (svenske fastelavnsboller) 9 store eller 18 små
Mandelmasse
Derudover

Fremgangsmåde

Dej

Opløs gæren i halvdelen af den lunkne mælk i en røremaskine. Når det er opløst hældes resten af mælken i. Tilsæt salt, sukker, æg, og kardemomme og rør godt. Tilsæt nu ca. halvdelen af melet og ælt dejen på maskinen. Tilsæt derefter resten af melet indtil dejen ikke er klistret og slipper skålen, når den rører rundt. Det tager ca. 10 minutter. Tilsæt nu det bløde smør lidt adgangen og sørg for, at det bliver æltet godt ind i dejen. Lad dejen hæve i skålen i 1 time under husholdningsfilm.

Rul dejen til en lang pølse og skær nogle lige store boller ud og placer dem  på en bageplade beklædt med bagepapir. Lad bollerne hæve yderligere 30 minutter, imens du tænder ovnen på 225 C. Pensl bollerne med et sammenpisket æg og bag i ca. 14 minutter. Lad bollerne køle af på en rist.

Mandelmasse

Hak mandlerne (med skal) i en foodprocessor til de er helt fint malede. Tilsæt flormelis og blend igen. Tilsæt til sidst æggehviden og blend indtil det bliver en ensartet masse. Hvis massen bliver lidt for flydende, så kan du sagtens tilsætte lidt flere mandler, men det burde ikke blive nødvendigt. Hvis du syntes massen er for smuldret, så tilsæt evt. lidt kogende vand.

Sådan samler du bollerne

Klip en trekant på toppen af hver bolle. Fjern forsigtigt trekanten og fyld så hullerne op med mandelmassen. Pisk fløden til fast skum (den må ikke blive for flydende). Hæld flødeskummet op i en sprøjtepose med en stjernetyl. Sprøjt flødeskum ud på hver bolle og slut af med at lægge den lille bolletrekant tilbage på bollen. Drys flormelis på bollerne og server straks. Velbekomme!

Bedøm

Tusind tak fordi du bruger min blog og ikke mindst opslagstavlen.

Vi har arbejdet længe på et nyt design og nye funktioner. Alle opskrifter er stadig helt gratis, men kan nu udforskes med større brugervenlighed.

Sammen med nye funktioner og fordele, udgør opslagstavlen det nye medlemsunivers Frederikkes Madklub, og derfor tilbyder vi dig den første måned gratis. Så kan du nemt tilgå opslagstavlen igen og samtidig prøve de andre funktioner.

Jeg håber meget du vil være en del af Frederikkes Madklub 🙂

Bliv medlem Tilbage

Skriv endelig en kommentar

3 kommentarer
  1. Hej Frederikke
    Jeg forsøgte at lave disse boller, men da jeg bagte dem i ovnen, sprækkede de alle sammen 🙁 ved du, hvad årsagen til dette kan være?

    1. Enten har de bagt for længe, dejen er blevet æltet for længe eller også er de hævet for længe. Kan ikke lige komme i tanker om, hvad det ellers kan være 🙂

  2. Har lige bagt de her fastelavsboller, og de blev så bløde! Og det var uden røremaskine, så det kan godt lade sig gøre 🙂 Ville dog tilføje mere kardomme næste gang, men sådan har jeg det altid hehe

Skriv en kommentar