Godt nytår! Jeg håber, at I alle er kommet godt ind i det nye år, og er klar med fornyet energi til 2020. Jeg starter året med denne sunde og grønne smoothie med spinat, broccoli, ananas, dadler, citron og en masse andre lækre sager. Sådan en grøn smoothie er en god måde at få et skud ekstra grøntsager på. Jeg har hældt smoothien op i glas, men hvis man ønsker en lidt mere cremet og tyk konsistens, kan der tilsættes avocado i smoothien og den kan hældes op i en skål og spises med ske. Prøv at toppe smoothien med denne lækre granola med nødder og kanel. Du kan også prøve min sunde chokolade smoothie med bl.a. banan og kakao. Rigtig god fornøjelse!
Sund grøn smoothie
Ingredienser
Fremgangsmåde
Sund grøn smoothie
Kom alle ingredienserne i en blender og blend det godt til en ensartet masse. Smag til om du synes der mangler mere citron eller æblejuice. Hæld smoothien op i glas og top med f.eks. denne granola med nødder og kanel.
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar