Stegte broccolini med feta og cashewnødder – Opskrift på lækkert tilbehør med stegte aspargesbroccoli /broccolini, feta, cashewnødder, granatæble, chili og spinatpesto. Aspargesbroccoli er lange tynde broccoli-stænger som er super sprøde og lækre. Jeg har her stegt dem ved høj varme på en pande med olivenolie og citronsaft og derefter toppet med lækre toppings som smuldret feta, ristede cashewnødder, granatæble-kerner, tynde skiver chili og spinatpesto. Pesto-delen kan sagtens undlades eller det kan være en anden pesto f.eks. basilikum eller tomatpesto. Server denne ret som tilbehør til grillet fisk eller kød eller som en del af et lækkert bord med andre salater og småretter.
Broccolini kan også grilles på grillen eller på en grillpande. Prøv også denne opskrift på bagt blomkål med parmesan eller smørstegt spidskål med hasselnødder og parmesan. Rigtig god fornøjelse!
Stegte broccolini med feta og cashewnødder
Ingredienser
Stegte broccolini med feta og cashewnødderFremgangsmåde
Stegte broccolini med feta og cashewnødder
Steg broccolini i citronsaft olivenolie på en pande ved høj varme til de får farve. Drys salt og peber på og kom broccolini på et fad.
Pynt med granatæble-kerner, feta, cashewnødder, chili/jalapenos og spinatpesto. Server straks. Velbekomme!
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner samt en reklamefri oplevelse. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle og lave dine egne madplanen.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hvert billede ved en opskrift, for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. Hvis du er medlem, så får du 10 % rabat i min webshop, og det gælder også på min helt nye hytteost e-bog!
Rigtig god fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar