Salat med speltkerner og tahin - Salat med speltkerner og tahindressing

SE ALLE MINE OPSKRIFTER TIL PÅSKEFROKOSTEN HER

Gem til senere
Madplaner Opslagstavle

Salat med speltkerner og tahin

Salat med speltkerner og tahin – Opskrift på den lækreste salat med speltkerner, jordbær, spinat, feta og tahindressing. Denne salat er så god og virkelig nem at lave. Jeg elsker denne slags salater som er fyldt med lækre ingredienser og en lækker dressing. Salaten består af kogte og afkølede speltkerner, spinat, rucola, jordbær, agurk, skalotteløg, feta og avocado. Dressingen er en cremet tahindressing lavet på lys tahin, hvidløg, citron og vand. Lys tahin er lavet på sesamfrø, der ikke er ristede, og det kan købes i de fleste supermarkeder. Jeg køber det i Rema1000.

Prøv også min opskrift på quinoasalat med avocadodressing. Rigtig god fornøjelse!

Salat med speltkerner og tahin

Opskrift til 4 personer
Forberedelse 15 min.
Tilberedning 20 min.
I alt 35 min.

Ingredienser

Salat
Tahindressing

Fremgangsmåde

Salat

Kog speltkerner som angivet på pakken og afkøl dem.

Bland speltkerner med spinat, rucola, agurker, jordbær, skalotteløg, avocado og feta.

Tahindressing

Pisk tahin sammen med hvidløg og citronsaft. Tilsæt vand så dressingen får den ønskede konsistens. Smag til med salt og peber. Hvis dressingen skiller, så skal der bare piskes endnu mere.

Hæld dressingen udover salaten. Server salaten. Velbekomme!

Bedøm

Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!

Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.

Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.

Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her. 

God fornøjelse i køkkenet!

Bliv medlem 

Skriv endelig en kommentar

Skriv en kommentar