Jennifer Aniston salad – Opskrift på skøn salat med bulgur, kikærter, feta og pistacie. Denne salat er opkaldt efter Jennifer Aniston og det siges, at hun spiste denne salat hver dag, under optagelserne af Friends. Det er altså også en virkelig lækker salat, som er dejlig frisk, sprød og sød. Jeg har lavet den lidt på min egen måde, og den er gået hen og blevet en af mine favorit-salater.
Salaten består af kogt bulgur, stegte krydrede kikærter, skalotteløg, agurk, pistacienødder, feta, persille, tranebær og en dejlig vinaigrette. Man kan jo lave salaten på mange måder. I stedet for bulgur kan der bruges couscous eller quinoa. Kikærterne behøver heller ikke at steges, de kan også kommes i salaten rå. Salaten er perfekt til frokost eller som tilbehør til kød eller fisk til aftensmaden. Rigtig god fornøjelse!
Jennifer Aniston salad
Ingredienser
Stegte kikærterFremgangsmåde
Stegte kikærter
Bland kikærter med krydderier og steg dem på en pande i olivenolie til de er gyldne og sprøde. Lad dem afkøle.
Salat
Fordel kogt bulgur på et fad eller i en stor skål. Top med de øvrige ingredienser samt kikærterne. Lav dressingen og hæld den udover. Bland salaten godt. Server straks. Velbekomme!
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar