2 slags dadelkonfekt er hvad julekalenderens 14. låge gemmer på. Jeg elsker, at lave opskrifter på lækkerier, der er nemme og kun kræver relativt få ingredienser, og når det så også smager fantastisk, så er det rent win! Disse dadlelkonfekt-bidder er lavet med både marcipan og peanutbutter og herefter dyppet i mørk chokolade. Jeg har brugt store saftige Medjoul dadler, men de er altså ret dyre, så andre dadler kan også bruges.
Min mor har fødselsdag i dag, så jeg startede dagen tidligt i morges med at bage mine fluffy american pancakes, lave de lækreste cremede røræg, cocktailpølser og en masse andre lækre ting til morgenbordet. Hyggeligste start på dagen! Jeg håber, at I får en skøn fredag med tid til hygge med dem i holder af.
2 slags dadelkonfekt
Ingredienser
2 slags dadelkonfekt:Fremgangsmåde
2 slags dadelkonfekt:
Flæk dadlerne og fjern stenene. Fyld halvdelen af dadlerne med marcipan og den anden del med peanutbutter. Smelt chokoladen over vandbad og dyp dadlerne i chokoladen. Pynt med lige det du kan lide. Jeg har pyntet med kakaonibs og kokossmil.
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar