Mmh varm chokolade med et twist af jul er i den 7. låge i min julekalender! En dejlig kop varm chokolade med en generøs skefuld flødeskum, kanel, revet appelsinskal og med enten hjemmelavede skumfiduser eller bare de købte. Den varme chokolade er perfekt at servere sammen med disse sprøde julevafler. God fornøjelse!
Varm chokolade med et twist af jul
Ingredienser
Varm chokolade (til ca. 4 krus):Fremgangsmåde
Varm chokolade:
Varm mælken op til den næsten koger. Tilsæt den hakkede chokolade og pisk til den er smeltet. Hæld chokoladen op i krusene. Pynt med en stor skefuld flødeskum, en skefuld skumfiduser og drys med lidt kanel og riv lidt appelsinskal over. Velbekomme!
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner samt en reklamefri oplevelse. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle og lave dine egne madplanen.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hvert billede ved en opskrift, for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. Hvis du er medlem, så får du 10 % rabat i min webshop, og det gælder også på min helt nye hytteost e-bog!
Rigtig god fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar