Svampet og lækker marcipankage - Frederikke Wærens

SE ALLE MINE OPSKRIFTER TIL PÅSKEFROKOSTEN HER

Gem til senere
Madplaner Opslagstavle

Svampet og lækker marcipankage

Denne marcipankage er virkelig lækker og svampet og rigtig nem at lave. Jeg har pyntet min med flødeskum og friske bær, men i virkeligheden behøver man ikke alt det pynt, da kagen i sig selv er fantastisk! Det ville også være ret så lækkert med revet citronskal i dejen. Måske en god kandidat til påskefrokosten? Jeg ønsker jer alle en rigtig god weekend! Her kommer opskriften:

Svampet og lækker marcipankage

Ingredienser

Marcipankage:
Pynt:

Fremgangsmåde

Sådan gør du:

Pisk smør og sukker sammen. Tilsæt revet marcipan. Pisk ét æg i adgangen. Bland mel og bagepulver og sigt det i dejen. Smør en springform på ca. 20-22 cm i diameter og beklæd bunden med bagepapir. Bag kagen i ovnen ved 175 C i ca. 35-40 minutter. Lad kagen køle af.

Pynt kagen:

Pisk fløden til skum og smør det ud på kagen og pynt med friske bær. Server straks, så er den allerbedst. Velbekomme!

Bedøm

Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!

Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.

Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.

Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her. 

God fornøjelse i køkkenet!

Bliv medlem 

Skriv endelig en kommentar

2 kommentarer

Skriv en kommentar