Mazarinkage med appelsin og fudge glasur med mørk chokolade.
Opskrifter Livsstil Shop

Mazarinkage med appelsin og fudge glasur

Mazarinkage med appelsin og fudge glasur – Opskrift på den bedste mazarinkage med appelsin og fudge glasur med mørk chokolade. Denne kage er utrolig god og smager skønt at marzipan, appelsin og chokolade. Kagen består af en svampet og fugtig mazarinkage med appelsin, som toppes med den lækreste fudge glasur med mørk chokolade og appelsin.

Opskriften på glasuren giver et dejligt tykt lag, men hvis man ikke vil have et tykt lag, så kan man sagtens lave halv portion af glasuren. Kagen er perfekt at servere til mange mennesker og den er helt perfekt at lave dagen inden servering, da den har godt af at stå på køl. Prøv også min opskrift på mazarinkage med nougatlag. Rigtig god fornøjelse!

 

 

Følg med på de sociale medier
Husk endelig at følge mig på mine andre sociale platforme, hvor jeg deler meget mere inspiration til både det søde og det salte køkken. Du kan følge mig på Instagram, Facebook og TikTok.

 

Vil du gemme eller dele opskriften med andre?
Prøv funktionen med din personlige opslagstavle ved at klikke på den lyserøde tegnestift i højre hjørne i opskriften. Sådan kan du på en hyggelig måde samle alle dine favoritopskrifter her fra min blog, så du nemt og hurtigt kan finde dem frem, næste gang du skal i køkkenet. Samtidig kan du dele din egen opslagstavle med venner og familie, sådan at de også kan få inspiration til bagning og madlavning fra dig.

Jeg håber, at du får glæde af mine opskrifter og opslagstavlen, og at du vil gøre brug af dem til både hverdag og fest.

Mazarinkage med appelsin og fudge glasur

Bradepandekage til 10-12 personer
Forberedelse 15 min. / Tilberedning 1 t. 30 min. / I alt + 2 t.
Ingredienser

Mazarinkage med appelsin

200 g smør, blødt

200 g sukker

Fintrevet skal fra 1 appelsin

200 g marcipan, revet

4 æg

2 spsk. creme fraice

100 g hvedemel

Fudge glasur

65 g sukker

1 dl piskefløde

100 g smør

300 g mørk chokolade, hakker

Fintrevet skal fra 1 appelsin

Derudover

Revet appelsinskal til pynt

Havsalt til pynt

 

Fremgangsmåde

Mazarinkage med appelsin

Tænd ovnen på 175 C varmluft.

Pisk smør, sukker, appelsinskal og marcipan lyst og luftigt. Pisk et æg i adgangen. Tilsæt creme fraiche. Sigt melet i dejen og pisk igen.

Kom dejen i en form på 20×30 cm beklædt med bagepapir. Bag kagen i ca. 30-35 min. Kagen må gerne være lidt blød i midten. Lad kagen afkøle og stil den gerne på køl indtil den er helt kold.

Fudge glasur

Hæld sukker, piskefløde og smør i en lille gryde og smelt det sammen ved middelvarme. Tag gryden af varmen og tilsæt chokoladen og rør til en blank masse. Vend appelsinskal i og stil fudge glasuren i køleskabet i ca. 1 time eller indtil den er fast og kan smøres ud på kagen.

Smør fudge glasur på kagen og drys med revet appelsinskal og havsalt. Stil på køl til glasuren har sat sig og server kagen. Velbekomme!

 

Bedøm denne ret

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

Kurv Luk
Updating…

Ingen varer i kurven.