Disse chokoladekagekugler med karamel, mælkechokolade og Daim må nok ligge i top 3 over de bedste ting, du finder her på bloggen! De er skide gode og jeg har fået ideen fra min aller yndlingsblogger, nemlig seje svenske Frida. Jeg har lavet nogle der ligner dem her ret meget, bare med cookie dough i stedet for karamel. Dem skulle du også tage at prøve!
Chokoladekagekugler med karamel, mælkechokolade og Daim
Ingredienser
Chokoladekagekugler (20 styks.): Chokoladekage:Fremgangsmåde
Chokoladekage:
Lav kagen en dag i forvejen, så den er kølet af og har “sat” sig.
Smuldr chokoladekagebunden ud i nogle stykker. Form chokoladekagen rundt om hver karamel. Smelt chokoladen over vandbad og tril kuglerne i chokoladen. Drys med hakket Daim. Stil kuglerne på køl indtil de skal serveres. De kan sagtens holde sig nogle dage i køleskabet og egner sig også fint til at komme i fryseren.
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar