Chokoladebarer med Rice Krispies – Opskrift på de lækreste chokoladebarer med puffede ris aka Rice Krispies, peanutbutter og cornflakes. Crispy, chewy og et silkeblødt tykt lag chokolade – det er altså en herlig kombination. Bunden laves ved at smelte peanutbutter, lys sirup, sukker og salt sammen i en gryde ved svag varme. Det blandes sammen med cornflakes og Rice Krispies og presses ud i en form og stille på køl. Herefter smeltes nougat og mørk chokolade sammen og fordeles på den kolde bund. Når massen har sat sig og chokoladen er størknet, så kan den skæres ud til lækre chokoladebarer med en skarp og varm kniv.
Opbevar konfektstykkerne i en lufttæt beholder på køl, hvor de kan holde sig i op til 1 uge. Rigtig god fornøjelse!
Chokoladebarer med Rice Krispies
Ingredienser
Fremgangsmåde
Kom peanutbutter, lys sirup, sukker og salt i en gryde. Varm det langsomt op under omrøring g rør det sammen til en ensartet masse. Tilsæt Rice Krispies og cornflakes og vend det rundt.
Beklæd en form på ca. 24 x 24 cm med bagepapir. Bred massen ud i formen, så den er jævnt fordelt og stil den på køl i ca. 1 time.
Smelt nougat og mørk chokolade i en skål over vandbad og rør sammen. Hæld det på den kolde masse og smør chokoladeblanding ud. Stil igen på køl i ca. 1 time.
Konfekten skæres i firkanter med en skarp varm kniv. Opbevar konfektstykkerne i en lufttæt beholder på køl. Velbekomme!
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar
Hejsa. Hvorlænge kan disse kager holde sig på køl?
Og hvis jeg skal lave 280 små firkanter, hvormange gange tror du så opskriften skal ganges op i?
Tak på forhånd.