Pæretrifli - Opskrift på gammeldags pærekage

FORUDBESTIL MIN NYE HYTTEOST BOG HER!

Dansk English
Gem til senere
Madplaner Opslagstavle

Pæretrifli

Pæretrifli – Her får du opskriften på en skøn og nem trifli med pærekompot, makroner, mascarponecreme og hakket mørk chokolade. En trifli er en dessert i lag og her med lag af knuste makroner, hjemmelavet pærekompot, luftig mascarponecreme og finthakket mørk chokolade på toppen. Det er sådan en skøn kombination med de søde og sprøde makroner, den søde og syrlige kompot af pære og luftig mascarponecreme. På toppen giver den mørke chokolade lidt bitterhed til desserten.

Her får du opskriften på hjemmelavet pærekompot med vanilje, kardemomme og citron.

Pæretrifli

Denne pæretrifli er perfekt at servere som en efterårsdessert til gæster. Selve desserten kan samles ca. 1 time før servering, så makronerne kan trække smag, men den skal helst ikke stå på køl i længere tid, da makronerne så bliver for bløde. Desserten er også en slags gammeldags pærekage a la den klassiske gammeldags æblekage. Rigtig god fornøjelse!

Pæretrifli

Pæretrifli

Opskrift til
personer
Forberedelse 10 min.
Tilberedning 10 min.
I alt 20 min.

Ingredienser

Mascarponecreme
Desuden

Fremgangsmåde

Mascarponecreme

Pisk mascarpone, fløde og vaniljesukker sammen til en luftig og cremet mascarponecreme. Pas på ikke at overpiske den.

Knus makronerne groft.

Fordel halvdelen af de knuste makroner i bunden af 4 glas. Kom derefter et lag pærekompot ovenpå, efterfulgt af et lag mascarponecreme.

Gentag med endnu et lag knuste makroner, pærekompot og mascarponecreme.

Slut af med lidt finthakket mørk chokolade på toppen.

Servér gerne med det samme, eller stil triflierne på køl i 30-60 minutter inden servering, så makronerne når at suge lidt af pærekompotten til sig. Velbekomme!

Næringsindhold

  • Energi
    33 kcal / 33 kj
  • Fedt
    33,3 gram
  • Protein
    33,3 gram
  • Kulhydrater
    33,3 gram
Tilgængelig for medlemmer af Frederikkes Madklub Få adgang til madklubben her

Bedøm

0,00 fra 0 stemme(r)

Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!

Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner samt en reklamefri oplevelse. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle og lave dine egne madplanen.

Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hvert billede  ved en opskrift, for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. Hvis du er medlem, så får du 10 % rabat i min webshop, og det gælder også på min helt nye hytteost e-bog!

Rigtig god fornøjelse i køkkenet!

Bliv medlem 

Skriv endelig en kommentar

Skriv en kommentar