Indbagt chokolade i mørdej – Opskrift på sprøde snitter med indbagt chokolade i mørdej. Disse lækre sprøde snitter med mørdej og chokolade er så lækre og nemme at lave. Det kræver blot en mørdej, som kun består af ganske få ingredienser og så din yndlings chokoladeplade. Jeg har brugt en Fazer Dumle chokoladeplade, men det kan være alle slags plader chokolade. Snitterne laves ved at komme mørdej rundt om en chokoladeplade, som efterfølgende bliver bagt og skåret ud til snitter. Man kan også lave det med små chokolader, f.eks. Toffifee og så skærer/ eller udstikke rundt om chokoladerne.
Prøv også mine andre opskrifter på snitter. Rigtig god fornøjelse!
Indbagt chokolade i mørdej
Ingredienser
MørdejFremgangsmåde
Mørdej
Kom smør og mel op i en skål og smuldre smørret i melet til en grynet masse. Tilsæt flormelis og æg og ælt det godt sammen til en ensartet sammenhængende dej. Læg dejen i køleskabet i 1 time.
Tænd ovnen på 175 C varmluft.
Del herefter dejen i 2 dele. Rul hver del ud i lidt mel på et stykke bagepapir, så dejene passer til chokoladepladen. Placer chokoladepladen på den ene del dej og kom den anden dej ovenpå. Sørg for at hele chokoladen er dækket af dej. Skær evt. overskydende dej fra.
Kom bagepapiret over på en bageplade og bag chokoladen med mørdej i ca.15-20 min. Lad den afkøle en smule inden den skøres ud i ca. 12-14 snitter. Velbekomme!
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar
Kan jeg bruge nougat ?? “Kom til” at købe for meget nougat 😉
Ja, det tror jeg sagtens man kan 🙂
Bruger du rigtig smør eller “bagemrgarin” ?
Altid rigtig smør 🙂