Protein-fluff med kun 3 ingredienser (bærskum) - Protein-fluff

SE ALLE MINE OPSKRIFTER TIL PÅSKEFROKOSTEN HER

Gem til senere
Madplaner Opslagstavle

Protein-fluff med kun 3 ingredienser (bærskum)

Protein-fluff med kun 3 ingredienser (bærskum) – Opskrift på protein-fluff med hindbær lavet på kun 3 ingredienser. Denne proteinrige bærskum er så lækker og virkelig nem at lave, da ingredienser blot blendes sammen til en lys og luftig masse. Protein-fluff består af bær, her har jeg brugt hindbær, men alle andre bær kan også sagtens bruges, æggehvider og sukker. Jeg har bare brugt alm. hvidt sukker, men rørsukker, flormelis eller sukrin. Man kan også tilsætte proteinpulver i stedet for æggehviderne eller erstatte lidt af æggehviderne med proteinpulver.

Brug protein-fluff på tykke amerikanske pandekager eller smør det på tynde pandekager, sammen med skyr eller yoghurt eller spis det blot som det er. Jeg kan godt lide at bruge frosne bær, så bliver det lidt som en is, men almindelige bær kan også godt bruges. Rigtig god fornøjelse!

Protein-fluff med kun 3 ingredienser (bærskum)

Opskrift til 3-4 personer
Forberedelse 5 min.
Tilberedning 5 min.
I alt 10 min.

Ingredienser

Protein-fluff med kun 3 ingredienser (bærskum)

Fremgangsmåde

Protein-fluff med kun 3 ingredienser (bærskum)

Kom alle ingredienserne i en blender, foodprocessor eller minihakker og blend i ca. 2-3 minutter indtil massen er lys og luftig. Server straks. Velbekomme!

Bedøm

Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!

Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.

Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.

Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her. 

God fornøjelse i køkkenet!

Bliv medlem 

Skriv endelig en kommentar

3 kommentarer

Skriv en kommentar