Fetadip med oliven må nok være på listen over mine yndlings dip. Denne dip er så hurtig og nem at lave, og den kræver kun ganske få ingredienser. Faktisk består dippen kun af oliven, feta og græsk yoghurt. Derudover smages dippen til med citronsaft og peber. Jeg serverer gerne dippen med grøntsagsstave, ristet brød eller chips. Den er også glimrende at servere på et tapasbord eller som som “spread” i en sandwich. Er du ikke til oliven, så kan de nemt undlades og skiftes ud med f.eks. friske krydderurter. Rigtig god fornøjelse!
Fetadip med oliven
Ingredienser
Fetadip med olivenFremgangsmåde
Fetadip med oliven
Blend alle ingredienserne sammen til en ensartet dip. Hæld dippen op i en skål og stil den på køl indtil servering.
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner samt en reklamefri oplevelse. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle og lave dine egne madplanen.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hvert billede ved en opskrift, for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. Hvis du er medlem, så får du 10 % rabat i min webshop, og det gælder også på min helt nye hytteost e-bog!
Rigtig god fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar