Chokolade cupcakes med Toffifee - Frederikke Wærens

SE ALLE MINE OPSKRIFTER TIL PÅSKEFROKOSTEN HER!

Dansk English
Gem til senere
Madplaner Opslagstavle

Chokolade cupcakes med Toffifee

https://youtu.be/BLtVBT61DTw

Disse cupcakes er næsten de samme som mine vilde chokolade cupcakes med hjemmelavet saltkaramel. De er uden Nutella i midten, men de har fået selvskab af en Toffifee på toppen i stedet for. Jeg har filmet hele processen, som I kan se i videoen ovenover. Her kommer opskriften:

 

Chokolade cupcakes med Toffifee

Ingredienser

Fremgangsmåde

Chokolade cupcakes (ca. 12 store cupcakes).:

Tænd ovnen på 200 grader. Bland mel, kakaopulver, bagepulver, natron og salt sammen i en skål. I en anden skål piskes æg og sukker. Tilsæt kernemælk til det bliver skummende og herefter smørret. Tilsæt de tørre ingredienser og pisk det godt sammen. Tilsæt chokoladen. Sæt papirsformene ned i en metalform til muffins. Fordel dejen i formene. Bag kagerne i ca. 18-20 minutter. Lad dem køle af.

Chokoladefrosting:

Smelt chokoladen og lad den køle lidt af til stuetemperatur. Pisk smør og flormelis sammen. Tilsæt chokoladen lidt adgangen. Pisk indtil det opnår en tyk og blød konsistens. Kom frostingen over i en sprøjtepose.

Saltkaramelsauce:

Kom fløde, sirup og flormelis i en tykbundet gryde. Lad det koge op. Når det koger skrues der lidt ned for varmen (det skal stadig koge lidt og boble). Rør i gryden i ca. 10 minutter indtil massen bliver tykkere. Tilsæt smør og salt og rør det godt rundt til det bliver til en glat og tyk karamelsauce. Lad det køle af.

Pynt cupcakes:

Sprøjt frostingen ud på hver cupcake. Du kan også bare smørrer den ud på, hvis du ikke lige har en sprøjtepose. Dryp karamelsauce på og drys med hakkede hasselnødder. Sæt til sidst en Toffifee på toppen af hver cupcake. Velbekomme!

 

Bedøm

Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!

Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.

Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.

Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her. 

God fornøjelse i køkkenet!

Bliv medlem 

Skriv endelig en kommentar

17 kommentarer
    1. Tusind tak! Jeg har købt papirsformene i Meny (ved alle kagetingene) 🙂 Ellers kig i Føtex og Bilka! God fornøjelse <3

  1. Hi love your cakes amazing!!!! What would “dl” in measurements? Ie you have put “ 1/2 dl milk” . Would
    It be ml (millilitre)

    1. Hej Trine
      Jeg har ikke selv prøvet at bage denne opskrift med minimælk, men det tror jeg godt du kan. Så vil jeg anbefale at undlade natron, da natron skal bruge syre som f.eks. kernemælk. I stedet ville jeg tage lidt mere bagepulver. Lad mig endelig høre, hvordan resultatet bliver 🙂 God fornøjelse!

  2. Det er godt regnet ud: standard muffinform = 12 muffins = 12 Toffifees………. så er der 3 stks guddommelige Toffifee tilbage til bageren, mens hun venter på, de bliver færdige i ovnen.

  3. Jeg bagte dem til min fødselsdag for nylig, og jeg var overrasket over, at kagerne alene var smagsløse – som i fuldstændig smagsløse. Måske det er meningen, at der mangler “noget”, da de skal spises sammen med den kraftfulde chokoladefrosting? Mine gæster syntes, at de smagte rigtig godt – jeg selv synes dog, at frostingen smager voldsomt meget af flormelis (der er virkelig også meget i), og er derfor rigtig sød. Det er jo smag og behag.

    Derudover vil jeg sige, at jeg fandt ud af, at det faktisk er super vigtigt, at man bruger de her store forme, som du bruger – hvilket nok burde tilføjes opskriften. Jeg brugte nogle, jeg havde liggende, som er det, jeg vil kalde, for “standard størrelse”, hvilket resulterede i 20 cupcakes i stedet for 12, hvilket jo i og for sig ikke gør noget, hvis ikke det var fordi, at bagetiden så ikke passede. Jeg prøvede at give dem 14 minutter (i stedet for 18-20 minutter), netop fordi de var mindre, men det var stadig mindst et par minutter for meget, da flere af dem blev småbrændte.

    Dette var blot en ærlig feedback, og jeg vil stadig afprøve dine opskrifter fremover. 😊

Skriv en kommentar