Cheesecake bars med æblecrumble – Opskrift på bagt cheesecake bars med æblefyld, crumble og karamelsauce. Denne kage er helt utrolig lækker og også ret nem at bage. Kagen består af en mørdejsbund, som presses ud i formen og forbages. Herefter kommes der en ostecreme på, æblefyld med kanel og crumble ovenpå. Kagen bages yderligere og stilles på køl, så den kan skæres ud i firkanter og serveres med en hjemmelavet karamelsauce.
Kagen er bedst at servere helt kold, da den er meget nemmere at skære ud kold. Når den er skåret i firkanter, så kan der dryppes karamelsauce udover og kagen er klar til servering. Den kan også sagtens fryses ned. Rigtig god fornøjelse!
Cheesecake bars med æblecrumble
Ingredienser
BundFremgangsmåde
Bund
Tænd ovnen på 175 C varmluft.
Kør hvedemel, brun farin og blødt smør i en foodprocessor til det samler sig. Pres massen ud i en form på 32×22 cm beklædt med bagepapir.
Bag bunden i 15 min.
Ostecreme
Pisk flødeost, sukker og vaniljesukker sammen. Pisk et æg i ad gangen. Pisk ikke for meget. Hæld massen ovenpå den bagte bund.
Æblefyld
Bland æbler med sukker og kanel og fordel på ostemassen.
Crumble
Kom alle ingredienserne i en gryde. Lad det smelte sammen ved svag varme. Det skal blive til en smuldret masse.
Fordel crumble på æblerne og bag kagen i 40 min.
Stil den på køl til den er helt afkølet, ca. 3-4 timer, før den kan skæres i firkanter. Dryp karamelsauce udover hvert stykke og server. Velbekomme!
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar
Simpelthen så møg lækker en dessert. Vi serverede vaniljeis til.
Årh, hvor skønt at høre! God ide med vaniljeis til 🙂
Kan man lave den dagen før? ✌🏻
Ja, det kan man sagtens 🙂