Friterede djævleæg – Her får du opskriften på udhulede og friterede sprøde djævleæg fyldt med urtecreme. Djævleæg eller deviled eggs som de også kaldes er hårdkogte æg, som skæres over på den lange led, hvor blommen tages ud. Blommen bruges til en creme, som fyldes i æggene efterfølgende. Disse djævleæg laves på en lidt ekstra lækker måde, da selve æggehviden paneres i rasp og friteres til de er gyldne og sprøde. Æggeblommerne blendes sammen med flødeost naturel, basilikum, persille, citron, forårsløg, salt og peber. Cremen kommes i en sprøjtepose og fyldes ned i hullerne i de friterede æggehvider. Djævleæggene pyntes med forårsløg, revet citronskal, paprika og dild.
Her får du min opskrift på klassiske djævleæg med fyld af mayonnaise og karry.
De friterede djævleæg er perfekte at servere som en appetizer eller som en del af forretten på påskebordet eller på julefrokostbordet. Æggene kan med fordel koges og pilles dagen inden. Urtecremen kan også laves dagen inden. Rigtig god fornøjelse!
Friterede djævleæg
Ingredienser
Friterede djævleægFremgangsmåde
Friterede djævleæg
Kog æggene til de er hårdkogte i 9 min. Kom dem herefter i koldt vand og pil æggene. Skær æggene igennem på den lange led og tag blommen ud.
Varm en gryde op med fritureolie.
Bland hvedemel med paprika, salt og peber i en skål. Hæld rasp i en anden skål. Pisk æg sammen i en tredje skål. Vend de overskårne æggehvider først i mel, så æg og til sidst rasp.
Friter de panerede æggehvider i olien i ganske kort tid til de bliver gyldne. Læg dem på køkkenrulle, som kan suge fedtet.
Urtecreme
Stavblend flødeost, æggeblommer, basilikum, persille, forårsløg og citronsaft. Blend til en tyk og cremet masse. Smag til med salt og peber. Kom urtecremen i en sprøjtepose og klip et lille hul forenden.
Sprøjt urtecremen i hullet i de friterede æggehvider og pynt med forårsløg, revet citronskal, paprika og dild. Server straks. Velbekomme!
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner samt en reklamefri oplevelse. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle og lave dine egne madplanen.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hvert billede ved en opskrift, for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. Hvis du er medlem, så får du 10 % rabat i min webshop, og det gælder også på min helt nye hytteost e-bog!
Rigtig god fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar