Æbleskivevafler - Nemt hack til æbleskiver i vaffeljern

SE MIN NYE HYTTEOST E-BOG HER!

Dansk English
Gem til senere
Madplaner Opslagstavle

Æbleskivevafler

Æbleskivevafler – Opskrift på nemme æbleskiver bagt i vaffeljern. Disse æbleskivevafler er så nemme og lækre. Det er en nem og sjov måde at servere æbleskiver på i stedet for den traditionelle måde, hvor man blot luner dem i ovnen inden servering. Her bliver æbleskiverne tøet op og bagt sprøde i et vaffeljern. Jeg har lavet to varianter: En med flormelis og syltetøj og en med kanelsukker, is og chokoladesauce.

Jeg har blot brugt købte æbleskiver her, men det fungerer lige så godt med den hjemmelavede slags. Få min bedste opskrift på hjemmebagte æbleskiver lige her.

Sådan kan du servere æbleskivevaflerne

Æbleskivevaflerne kan selvfølgelig bare serveres som de er eller de kan serveres som rigtige æbleskiver med et drys flormelis og sylte tøj til. Prøv også at pensle lidt smeltet smør på de færdigbagte æbleskivevafler og vend dem i kanelsukker. Kom en kugle is imellem to æbleskivevafler og afslut med chokoladesauce. Så har du en luksus version af en issandwich. Rigtig god fornøjelse!

Æbleskivevafler

Æbleskivevafler

Opskrift til 18 stk.
Forberedelse 5 min.
Tilberedning 5 min.
I alt 10 min.

Ingredienser

Fremgangsmåde

Varm et vaffeljern op.

Kom smør i vaffeljernet, lad det smelte og pensl det rundt i vaffeljernet. Læg æbleskiver i vaffeljernet, luk vaffeljernet og bag dem i et par min. eller indtil de er helt gyldne og sprøde.

Lad æbleskivevaflerne afkøle på en bagerist og server herefter. Velbekomme!

Bedøm

Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!

Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner samt en reklamefri oplevelse. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle og lave dine egne madplanen.

Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hvert billede  ved en opskrift, for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. Hvis du er medlem, så får du 10 % rabat i min webshop, og det gælder også på min helt nye hytteost e-bog!

Rigtig god fornøjelse i køkkenet!

Bliv medlem 

Skriv endelig en kommentar

Skriv en kommentar