Chokoladebarer med saltkiks og karamel

SE MIN NYE HYTTEOST E-BOG HER!

Dansk English
Gem til senere
Madplaner Opslagstavle

Chokoladebarer med saltkiks og karamel

Fredagshygge: Chokoladebarer med saltkiks og karamel. Det er fredag, og det betyder, at det atter er tid til fredagshygge, som i dag byder på lækre chokolade barer/bidder med saltkiks aka TUC kiks og Riesen karameller. En virkelig nem og hurtig chokoladesnack til fredagshyggen. Denne snack minder utrolig meget om en kiksekage, dog i en lidt mere enkelt version og med ganske få ingredienser. Du kan tilsætte lige det du vil til chokoladen f.eks. nødder, rosiner, dit yndlings slik osv. Jeg har brugt 70 % chokolade, men prøv også med mælkechokolade og hvid chokolade. Rigtig god fornøjelse!

Fredagshygge- Chokoladebarer med saltkiks og karamel

Chokoladebarer med saltkiks og karamel

Opskrift til 12-14 personer
Forberedelse 15 min.
Tilberedning + 2 t.
I alt + 2 t.

Ingredienser

Chokoladebarer med saltkiks og karamel

Fremgangsmåde

Chokoladebarer med saltkiks og karamel

Smelt chokoladen i en skål over vandbad. Knus kiksene og skær karamellerne over i 2 og bland sammen med det smeltede chokolade. Beklæd en brødform med husholdningsfilm og hæld massen i formen. Stil formen på køl i et par timer, men gerne flere timer, så chokoladen kan størkne helt. Skær herefter massen ud i skiver/stykker og server. Velbekomme!

Bedøm

Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!

Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner samt en reklamefri oplevelse. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle og lave dine egne madplanen.

Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hvert billede  ved en opskrift, for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. Hvis du er medlem, så får du 10 % rabat i min webshop, og det gælder også på min helt nye hytteost e-bog!

Rigtig god fornøjelse i køkkenet!

Bliv medlem 

Skriv endelig en kommentar

Skriv en kommentar