Flødebolleroulade – Opskrift på chokoladeroulade med fyld af flødeskum og flødeboller. Denne roulade er så nem at lave og den smager så lækkert. Det er en luftig chokoladerouladebund med fyld af flødeskum, hvor der er vendt maste flødeboller i. Rouladen er pyntet med dutter af flødeskum, friske hindbær og revet mørk chokolade. Prøv også at pensle rouladebunden med stærk kaffe, det giver en super god smag til rouladen.
Du kan med fordel bage og samle rouladen en eller to dage inden den skal serveres, og så opbevare den på køl. Den bliver nemlig endnu bedre og giver endnu mere smag af at stå på køl. Prøv mine andre opskrifter på roulade lige her. Rigtig god fornøjelse!
Flødebolleroulade
Ingredienser
RouladebundFremgangsmåde
Rouladebund
Tænd ovnen på 200 C varmluft.
Pisk æg og sukker lyst og luftigt. Det tager ca. 10 minutter. Bland kartoffelmel, kakao, hvedemel og bagepulver og sigt det i dejen og vend det forsigtigt rundt med en dejskraber, uden at slå luften ud af dejen. Bred forsigtigt dejen ud på en bageplade (ca.35×40 cm) beklædt med bagepapir. Bag kagebunden i ca. 8 minutter. Bunden må endelig ikke få for meget.
Tag bunden ud og lad den køle af et øjeblik (den falder lidt sammen her). Placer et stykke bagepapir på bordet og drys papiret med sukker. Vend bunden på hovedet over på papiret og gør et viskestykke vådt og læg henover bunden, hvor bagepapiret sidder fast. Lad viskestykket ligge der til bunden er kølet helt af. Fjern forsigtigt bagepapiret og drys med lidt sukker på bunden. Rul nu bunden ind i det våde viskestykke og lad den ligge der, imens du laver fyldet.
Flødebollefyld
Pisk fløden til en let skum. Gem lidt af flødeskummet til at sprøjte på den færdige roulade.
Mas flødebollerne og vend dem i flødeskummet. Smør flødebollefyldet ud på bunden. Rul sammen til en roulade og læg den på et fad og stil den på køl i 30 minutter.
Kom det resterende flødeskum i en sprøjtepose med stjernetyl og pynt rouladen med flødeskum, hindbær og drys med revet chokolade. Server kagen med det samme eller stil kagen på køl indtil den skal spises. Velbekomme!
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar
Kunne godt forklares bedre!
Man skal si kakaoen i ellers kommer der klumper!
Kunne godt forklares
Det har jeg ikke oplevet! Men nu har jeg skrevet “sigt det i dejen” i stedet for 🙂
Er det flødeboller incl bundene der skal bruges i fyldet?
Ja, hele flødebollen 🙂