Chimichurri – Opskrift på chimichurri som er en grøn kold urtesauce med friske urter, perfekt tilbehør til kød og fisk. Denne grønne sauce med krydderurter er så lækker og meget nem at lave. Det minder egentlig lidt om en pesto, men i stedet for at blende det hele sammen, så bliver det blot rørt sammen til en sauce. Chimichurri stammer fra Argentina, og der spiser man det kun ovenpå kød, men chimichurri kan bruges til så mange andre lækre sager. Chimichurri kan opbevares på køl i op til 1 uge.
Hvad kan jeg bruge chimichurri til?
Chimichurri kan som nævnt bruges på kød, men også grillet fisk. f.eks. laks og torsk. Dryp chimichurri over ovnbagte kartofler, f.eks. disse græske kartofler eller på nye danske kartofler kogte og stadig varme, så bliver det til en slags kartoffelsalat. Rigtig god fornøjelse!
Chimichurri
Ingredienser
ChimichurriFremgangsmåde
Chimichurri
Rør alle ingredienserne godt sammen til en sauce. Server den med det samme eller opbevar den på køl i et glas eller beholder med låg.
Tusind tak fordi at du bruger mine opskrifter!
Jeg håber, at du kan bruge de opskrifter, du finder her på min side. Som medlem af ‘Frederikkes Madklub’ får du adgang til en masse ekstra funktioner. Du kan blandt andet gemme dine yndlingsopskrifter på din helt egen opslagstavle.
Derudover kan du også udarbejde en madplan med dine favoritter. Begge funktionerne kan du tilgå nederst i hver opskrift ellers øverst på siden, når du er blevet medlem af klubben.
Du kan desuden nemt klikke på enten hjertet eller den lille kokkehue på hver billede for at tilføje opskriften til din madplan eller opslagstavle. For at få adgang til den funktion, skal du være medlem af ‘Frederikkes Madklub’, som du kan få adgang til lige her.
God fornøjelse i køkkenet!
Skriv endelig en kommentar